Sposób na wynegocjowanie podwyżki

Sposób na wynegocjowanie podwyżki

Każdy kto pracuje, chce zarabiać jeszcze więcej, gdyż apetyt rośnie w miarę jedzenia. Szczególnie jeżeli pracujemy w jakieś firmie od wielu lat i nie dostaliśmy jeszcze satysfakcjonującej podwyżki. Do takiej rozmowy trzeba się odpowiednio przygotować.

Czego unikać w negocjacjach o podwyżkę?

jak negocjować podwyżkęKażdy pracownik ma prawo zgłaszać swoje uwagi, lub oczekiwania względem pracodawcy. Im mniejsza firma, tym zadanie jest łatwiejsze, bo udajemy się bezpośrednio do szefa, który decyduje o wszystkich sprawach. Jeżeli chcemy wiedzieć jak negocjować podwyżkę, to musimy się najpierw do takiej rozmowy przygotować. Musimy mieć gotowe argumenty, które będą przemawiać na naszą korzyść. Może to być na przykład priorytet zadań jakie wykonujemy, lub ich ilość. Kiedy pracujemy od wielu lat w jednej firmie, to najczęściej jesteśmy doświadczonymi pracownikami, którzy wiele dają firmie i przyczyniają się swoją pracą do jej sukcesu. Z szefem trzeba rozmawiać otwarcie i mówić w prost o co nam chodzi, żeby móc uzyskać jasną odpowiedź. Przy podwyżce warto podać zawyżoną kwotę, żeby szef mógł ją nieznacznie obniżyć, ponieważ na pewno będzie do tego dążył. W przypadku jeżeli nasz wkład w pracę jest tak duży, że uważamy iż zasługujemy na konkretną kwotę, to nie warto z niej rezygnować, bo czasem lepiej odejść i znaleźć lepszą pracę niż się męczyć za niesatysfakcjonujące pieniądze. Każdy pracuje dla pieniędzy i nie warto się poświęcać dla kogoś kto nas nie docenia. Jeżeli negocjacje nie przyniosą skutku, to warto do nich powrócić za jakiś czas.

Często w negocjacjach pomaga grupowe wsparcie. Jeżeli o podwyżkę stara się jedna osoba, to może jej nie dostać, ale kiedy do szefa przyjdzie pół firmy, to będzie on w pewnym sensie postawiony pod ścianą i będzie musiał się przychylić do prośby większości.