Efektywny system podlewania roślin

Efektywny system podlewania roślin

Rolnicy, którzy posiadają uprawy o bardzo dużej powierzchni nie mogą pozwolić sobie na to by kilka dni bez deszczu wpłynęło na zmniejszenie plonów. W związku z tym obecnie niemal każdy plantator inwestuje w nowoczesne systemy nawadniana. Opcji do wyboru jest w zasadzie bardzo dużo. Niektórzy stawiają na klasyczne rozwiązania a jeszcze inni wolą iść z duchem czasu. 

Nowoczesne systemy nawadniania 

systemy nawadniająceNiektóre rośliny potrzebują wody nieco więcej, inne mogą być podlewane rzadziej. Tak czy inaczej woda podtrzymuje ich życie i bez jej dostarczania rośliny będą skazane na obumieranie. Żeby temu zapobiegać posiadacze dużych pól uprawnych bardzo często inwestują w systemy nawadniające. Prawdziwym hitem na tej płaszczyźnie okazują się systemy kropelkowe. Ich zasada działania jest stosunkowo prosta. Polega ona na tym, że woda tłoczona jest do instalacji poprzez pompy zarządzane przez automatyczny sterownik cyfrowy. Woda trafia do specjalnych bagnetów lub rurek wyposażonych w małe otwory. Woda w takich systemach dawkowana jest roślinom w bardzo małych ilościach ale za to systematycznie a w przypadku niektórych roślin nawet ciągle. Dzięki zastosowaniu tej metody mamy do czynienia z bardzo małymi stratami wody. Oszczędność wody w tym systemie jest o wiele większa niż w przypadku systemów opartych o klasyczne zraszacze. W tym drugim przypadku sporo wody nie dostaje się nawet do systemów korzeniowych bowiem odparowuje z liści czy nawet z nagrzanej gleby. 

Ogólnie rzecz biorąc inwestowanie w systemy nawadniania roślin to dla wielu rolników kwestia priorytetowa. W przypadku uprawiania niektórych rodzajów roślin wystarczy dosłownie kilka dni bez deszczu by rozpoczęła się agonia sadzonek związana z brakiem wydanych plonów. Warto się przed takim scenariuszem odpowiednio zabezpieczyć.